Nagroda Naukowa im. Profesora Jana Miodońskiego
W 1964 roku utworzono Fundusz Nagród Naukowych im. Jana Miodońskiego za najlepsze prace naukowe w zakresie otolaryngologii.
Zgodnie z §10 Statutu PTORL "Nagroda im. Profesora Jana Miodońskiego jest najwyższym wyróżnieniem naukowym przyznawanym przez Towarzystwo."
Wręczenie nagród im. J. Miodońskiego podczas uroczystego otwarcia 42. Zjazdu ORL w Poznaniu w 2006 r.
Regulamin przyznawania Nagrody Naukowej imienia Profesora Jana Miodońskiego
-
Zgodnie z § 9 pkt. 8 Statutu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi celem zachęcenia do pracy naukowej przede wszystkim młodych Otorynolaryngologów polskich. Towarzystwo (PTROL) przyznaje Nagrodę Naukową imienia Profesora Jana Miodońskiego za oryginalne prace z zakresu otorynolaryngologii.
-
Nagrodę stanowi medal z podobizną Patrona Nagrody oraz dyplom imienny.
-
Nagroda może być nadawana jedynie obywatelom polskim, specjalizującym się w otorynolaryngologii - chirurgii głowy i szyi lub przedstawicielom innych dyscyplin medycznych wnoszących swym dorobkiem istotny wkład w badania służące naszej specjalności. Nagrodzony może być kandydat, który w roku publikowania pracy naukowej, będącej przedmiotem oceny nie ukończył 35 roku życia. Dopuszcza się przyznanie nagrody zespołowej zastrzegając, że zespół kandydatów nie powinien przekraczać trzech osób.
-
Z konkursu wyłączone są prace profesorów i doktorów habilitowanych oraz prace habilitacyjne.
-
Nagroda Naukowa im. Profesora Jana Miodońskiego jest przyznawana:
a. za najlepsze prace przedstawione podczas ogólnopolskich zjazdów PTORL,
b. za prace zgłoszone Komisji Naukowej Nagrody w okresach między Zjazdami.
Wręczenie nagród odbywa się w dniu Uroczystej Inauguracji kolejnego zjazdu ogólnopolskiego PTORL.
-
Koszty nagród przyznawanych podczas konkursu Towarzystwo czerpie z funduszu rezerwowego.
-
Prace ubiegające się o Nagrodę im. Profesora Jana Miodońskiego winny być zgłaszane przez autorów lub przez zarządy oddziałów terenowych lub sekcji PTORL, a także przez kierowników ośrodków otorynolaryngologicznych (Oddziałów lub Klinik) na ręce przewodniczącego Komisji Naukowej nie później niż̇ na 6 miesięcy przed dniem otwarcia kolejnego ogólnopolskiego zjazdu PTORL. Zobowiązuje się Zarząd Główny PTORL i Komisję Naukową Nagrody do przypominania tej formuły zarządom oddziałów terenowych PTORL i sekcji PTORL w roku poprzedzającym kolejny zjazd ogólnopolski PTORL.
-
Autorzy ubiegający się o nagrodę w ramach konkursu winni nadesłać odbitkę pracy lub jej maszynopis na ręce przewodniczącego Komisji Naukowej Nagrody. Do rozpatrywania ewentualnego przyznania nagrody będą dopuszczone tylko prace, które powstały w okresie po zakończeniu ostatniego zjazdu ogólnopolskiego PTORL.
-
Walne Zebranie Delegatów PTORL powołuje na dwuletnią kadencję Komisję Naukową Nagrody w składzie 3 członków, którzy wybierają spośród siebie przewodniczącego. Wskazanym jest, aby jeden z członków komisji byt wybierany spośród zespołu Redakcji „Otolaryngologii Polskiej”.
-
Komisja Naukowa Nagrody jest ciałem opiniodawczym, wyrażającym swe opinie o poziomie prac nadesłanych w ramach konkursu Zarządowi Głównemu PTORL. Komisja jest ciałem doradczym w sprawach nagród, decyzja zapada w wyniku uchwały Zarządu Głównego PTORL zgodnie z odnośnym paragrafem Statutu PTORL orzekającym o ważności uchwały. Głosowanie nad przyznawaniem nagród winno być w zasadzie tajne, chyba że jest jednomyślność w sprawie decyzji. Sekretarz ZG PTORL sporządza każdorazowo protokół załączony następnie do sprawozdania Zarządu Głównego PTORL.
-
Przewodniczący Komisji Naukowej Nagrody po zaznajomieniu się z pracami zgłaszanymi do konkursu odsyła je do oceny pozostałym członkom Komisji. Wszyscy członkowie składają następnie własne opinie na ręce przewodniczącego, który przesyła je po załączeniu opinii własnej Przewodniczącemu ZG PTORL.
-
Komisja może poprosić o dodatkową ocenę wybitnego znawcę zagadnienia, którego dotyczy praca kandydującego do nagrody. Opinia eksperta jest równoważna z opinią innych członków komisji. W razie podzielenia głosów - opinii Przewodniczący Komisji ma głos decydujący.
-
W razie konieczności oceniana praca z zakładu, z którym współpracuje członek Komisji Naukowej Nagrody – członek ten zrzeka się swego głosu. Do oceny powyższej pracy przewodniczący komisji powołuje zastępcę, o czym powiadamia Zarząd Główny PTORL. Opinia powołanego zastępcy jest równoważna z opiniami stałych członków komisji. Ta sama zasada wyłączenia z oceny pracy dotyczy poszczególnych członków Zarządu Głównego PTORL.
-
Komisja Naukowa Nagrody proponuje Zarządowi Głównemu PTORL na 6 miesięcy przed odbyciem kolejnego zjazdu Towarzystwa dokooptowanie na czas zjazdu dodatkowych członków komisji dobieranych z grona wybitnych znawców tematów głównych zjazdu. Proponuje się zaproszenie do prac komisji po 2 ekspertów dla każdego tematu naukowego zjazdu. Opinie dotyczące prac wygłoszonych w czasie trwania zjazdu Komisja Naukowa Nagrody przedstawia Zarządowi Głównemu PTORL w ostatnim dniu trwania zjazdu, przed podsumowaniem obrad naukowych zjazdu. Wskazane byłoby, aby wiadomość o przyznaniu Nagrody była ogłoszona przed zamknięciem zjazdu.
-
Nagrodzone prace niedrukowane będą przyjęte do druku na łamach „Otolaryngologii Polskiej” poza kolejnością, zgodnie z regulaminem prac zgłaszanych do redakcji tego pisma.
-
Wyniki konkursu lub wyniki uchwały Zarządu Głównego dotyczące przyznania Nagrody Naukowej im. Profesora Jana Miodońskiego muszą być podane do powszechnej wiadomości środowiska na łamach „Otolaryngologii Polskiej” z podaniem nazwiska autora lub autorów pracy, tytułu pracy i ośrodka, z którego praca pochodzi.
-
Na posiedzeniu plenarnym tuż przed zakończeniem Kadencji ZG PTORL dokonuje oceny pracy Komisji Naukowej i w razie potrzeby może wprowadzić doraźne, przejściowe zmiany w którymkolwiek punkcie niniejszego regulaminu.
źródło: Otolaryngol. Pol. 2009; 63(4): 382-383